مناجات ربنا اثر زیبا و عرفانی از استاد محمد رضا شجریان ، با کد 331521

برای تنظیم این آهنگ پیشواز تنها کافیست کد 331521 را به شماره 7575 اس ام اس کنید.

برای گوش کردن این آهنگ اینجا را کلیک کنید. گوش دادن به آهنگ پیشواز داخل شعله آتش اثر یانی

آهنگ پیشواز ربنا از استاد شجریان


این دهــان بستی دهــانی باز شـــد
کـو خـورنده‌ی لــقمـه های راز شـــد

لــب فـروبــند از طـعـام و از شـــــــراب
ســـوی خوان آسـمــانی کن شـــتاب

گـر تــو این انبان ز نـان خــالی کـــنی
پـر زگـــوهــــر هـــای اجــــلالی کـــنی

طــفل جـان از شـیر شــیطان بــاز کن
بــــعـــد از آنـــش بـا مـــلک انـــباز کــن

چند خوردی چرب و شیرین از طـعــام
امـــتحـــان کــن چـــند روزی با صــیام

چــند شــب ها خواب را گشتی اسیر
یــک شـــبی بــیدار شــو دولـــت بـگیر

مثنوی معنوی - مولوی
مناجات استاد شجریان در مثنوی افشاری که برای گوش های روزه دار در هنگام افطار كاملا آشنا و صمیمی است . این قطعه با اشعار محمدجلال الدین رومی ( مولانا ) و از مثنوی معنوی می باشد .
شنیدن مثنوی با مطلع «چندخوردی چرب و شیرین از طعام» و به دنبال آن مناجات ربنا با صدای استاد شجریان قبل از اذان مغرب و شكستن افطار، به جزیی از آیین و مراسم افطار بدل شده است.این صدا برای روزه داران - و حتی غیرروزه داران - احساسات متفاوت اما واجد جنبه های معنوی و روحی خاص پدید می آورد.


آهنگ پیشواز ربنا از استاد شجریان


اجرای این مثنوی و مناجات نیز علاوه بر مهارت، استادی و صدای خوش مجری آن، دارای جنبه های موسیقایی است كه آن را از سایر مناجات و دعاها متمایز كرده است.مثنوی در آواز افشاری با اجرای مسلط و دقیق خواننده آن و حتی شاید با انتخاب شعر مناسب، جایگاه خود را به عنوان یك آواز مذهبی مهم در میان مردم گشوده است. حالت هایی از عراق و قرایی به ویژه در بخش دعا و ربنا، و صدای اوج خواننده، خارج از یك آواز مذهبی، به عنوان یك اثر ممتاز آوازی قابل بررسی است. در ردیف آوازی، مثنوی ها، جایگاه ویژه ای دارند.


آهنگ پیشواز ربنا از استاد شجریانهر چند امروزه و خوانندگان امروزی كمتر به پاره هایی از ردیف آواز و از جمله مثنوی ها كمتر توجه دارند، اما اینگونه نغمه ها، با شكل و فرم خاص، ویژگی خاصی به مجموعه ردیف آوازی می بخشند. در گذشته تقریباً همه دستگاهها و آوازهای موسیقی ایران مثنوی داشته اند و هنرمند گرامی حسین علیزاده در كتابی روایت هایی از مثنوی موسیقی ایرانی را ارائه كرده است. در این میان مثنوی بیات ترك، افشاری و اصفهان از بقیه مشهورتر شده اند كه شاید دلیل آن كثرت اجرا باشد. به هر روی این دو اثر، نه تنها به عنوان موسیقی مذهبی ویژه رمضان و درواقع موسیقی رسمی مذهبی، كه به عنوان دو اثر برجسته قابل طرح اند.براین مجموعه ویژگی، حس نوستالژیك، احساس معنوی شنونده و تأثیر عواطف و احساسات مخاطبان را نیز باید افزود.


آهنگ پیشواز ربنا از استاد شجریان


نوشته شده در تاریخ شنبه 21 شهریور 1388    | توسط: حسین آقا    |    | نظرات()